Dodane przez użytkownika @lgr, 10-05-22
Rybołóstwo rekreacyjne to relaksujące hobby, które pozwala zdystanować się od codziennego stresu. Amatorskie wędkowanie stanowi nie tylko doskonały pretekst do spędzania czasu na łonie natury, ale jest również doskonałym treningiem uważności i cierpliwości. Jak zabrać się za rekreacyjne łowienie ryb? Sprawdź najpopularniejsze techniki połowu wykorzystywane przez wędkarzy hobbystów.
Jak wskazuje sama nazwa tej metody, najważniejszym elementem wędkarskiego ekwipunku jest w tym przypadku spławik. Element ten ma za zadanie sygnalizowanie brania ryb i najczęściej jest wykonany z materiałów, które unoszą się na wodzie. Wybór spławika należy uzaleźnić od miejsca wędkowania - spławik używany w rzece powinien mieć kulisty kształt, z kolei spławik stosowany w jeziorze może być mniejszy i smuklejszy.
Metoda gruntowa sprawdzi się idealnie na dłuższy odpoczynek nad wodą. Przynętę umieszcza się w specjalnym koszyczku i pozostawia unieruchomioną specjalnym ciężarkiem na dnie zbornika wodnego. W oczekiwaniu na branie, wędkę pozostawia się na stojakach lub podpórkach. Na grunt łowi się przede wszystkim większe gatunki ryb, takie jak karpie i karasie.
Spinnig to technika wędkowania wymagająca od łowiącego większej aktywności fizycznej. Wędkarz korzystający z tej metody zarzuca przynętę i szybko zwija, po czym zarzuca ją ponownie w innym niż poprzenio miejscu. Do wędkowania spinnigowego potrzebna jest krótsza i lekka wędka. Metodą tą łowi się ryby drapieżne, np. sandacze czy szczupaki.